Název projektu: Analýza rizik ohrožení přírodní památky Na Plachtě skládkou odpadů 

Finacováno Evropskou unií logo

Číslo projektu: CZ.05.06/07/23_234/0002191
Místo realizace: RP Východní Čechy, přírodní památka Na Plachtě, Královéhradecký kraj
Program: Operační program Životní prostředí 2021–2027 
Zdroj financování: Fond soudržnosti a odbor Životního prostředí, dotační program Královéhradeckého kraje
Celkový rozpočet: předpokládaná výše 2 517 374 Kč
Doba trvání projektu: 1. 6. 2024  –  31. 5. 2026 (předpoklad)

Cíle a náplň projektu:

Cílem projektu jsou průzkumné práce a následná analýza rizik černé skládky odpadů, která se začala tvořit na ploše dnešní přírodní památky v 80. letech 20. století. Dle pamětníků bylo skládkování prováděno od poloviny 70. let do poloviny 80. let, kdy byla lokalita zavážena sutí a odpadem z chystané stavby sídliště pro cca 20 tisíc obyvatel. V této době také začal transfer chráněných živočichů. Od původní stavby sídliště bylo nakonec ustoupeno, nicméně lokalita dále sloužila jako černá skládka odpadů. Odpady jsou na této lokalitě rozmístěny plošně až roztroušeně na ploše cca 2 ha.

Z pohledu ochrany přírody je žádoucí tento odpad asanovat, neboť tyto skládky jsou semeništěm invazních a expanzivních druhů, stávající konfigurace prakticky neumožňuje udržitelným způsobem o dotčené plochy pečovat. Navíc je součástí deponovaného materiálu blíže neurčené množství nebezpečného odpadu. Původní biotopy byly z části zničeny a z části negativně ovlivněny a změněny nepovoleným skládkováním směsných stavebních odpadů. Nepovoleně navezené směsné stavební odpady (nelze vyloučit příměsi nebezpečných odpadů) představují riziko nejenom pro návštěvníky lokality, ale s ohledem na směr proudění podzemní vody (severozápadní proudění), i riziko šířící se do okolní obytné zástavby města.

V první fázi průzkumu bude lokalita zaměřena pomocí dronu, kdy bude zmapována plocha navezených odpadů a jejich kubatura. Na základě těchto výsledků bude zpřesněno umístění kopaných sond a dvou hydrogeologických vrtů. Dále bude provedeno 80 ks kopaných sond, které budou dokumentovány a budou z nich odebrány vzorky na stanovení těžkých kovů (Pb, Zn, Cu, Ni, Cr, Cd, Hg), uhlovodíků C10 C40, NEL, PAUp, BTEX, ClU. U vybraných vzorků bude určena třída vyluhovatelnosti. Ze dvou nově provedených hydrogeologických vrtů a ze třech stávajících budou ve dvou kolech vzorkování odebrány vzorky podzemní vody, které budou analyzovány ve stejném rozsahu jako zeminy. Na vybraných pracech se budou podílet zaměstnanci AOPK ČR v pracovním poměru. Většina aktivit projektu bude zajištěna externě dodavateli. Vyhodnocení bude zaměřeno na kvantifikaci množství uložených odpadů, jejich druh a složení a výsledkem analýzy rizik bude návrh řešení návratu lokality do původního stavu. Analýza rizik bude zpracována dle metodického pokynu MŽP z roku 2011.

Konkrétní aktivity projektu:

  • Přípravné práce, rekognoskace a mapování terénu pomocí laserového radaru
  • Umístění kopaných sond a HG vrtů
  • Vrtné práce a kopané sondy
  • Vzorkařské a terénní práce
  • Laboratorní analýzy
  • Geodetické zaměření HG vrtů
  • Zpracování analýzy rizik

Kontakt:

Ing. Josef Rusňák
Věcný garant projektu