Oprava naučné stezky v přírodní rezervaci Údolí Doubravy - Železné hory
Aktuality a akce
null Oprava naučné stezky v přírodní rezervaci Údolí Doubravy
Oprava naučné stezky v přírodní rezervaci Údolí Doubravy
7. 1. 2025
Údolí řeky Doubravy, nedaleko Chotěboře, bylo v posledních letech zkoušeno přírodními živly. Nejprve údolí postihla kůrovcová kalamita, při které odumřela většina smrkových lesů. V září pak prošla územím povodeň. Při těchto událostech došlo k poškození turisty velmi oblíbené stezky, která prochází celým údolím.
„Velká voda poškodila na řadě míst povrch stezky a kamenné opěrné zídky v březích řeky. Vyvrácené stromy ležely přes stezku nebo zůstaly viset přímo nad ní. Padlé stromy také zničily jedno kovové schodiště a na několika místech poškodily bezpečnostní zábradlí,“ popisuje Aleš Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
AOPK ČR, jako správce naučné stezky, financovala opravu z prostředků Programu péče o krajinu, z dotačního titulu MŽP. Všechny škody se podařilo odstranit. Náklady na opravu byly 115 960 Kč. Poškozené opěrné zídky i kamenné povrchy stezky byly opraveny vyskládáním odplavených kamenů. Kmeny stromů na stezce byly rozřezány a uloženy v okolí stezky. Na několika místech, kde je průchod kaňonem velmi náročný, bylo pro zvýšení bezpečnosti turistů doplněno nové řetězové jištění. Došlo také na opravu deseti informačních panelů naučné stezky a zhotovení jednoho nového panelu, jako náhrada panelu zničeného pádem stromu. Všechny panely byly opatřeny novými stříškami ze štípaného modřínového šindele a ošetřeny ochranným nátěrem.
Stezka je tak opět připravena provést návštěvníky tímto krásným místem v Železných horách. Prosíme však návštěvníky, aby přesto v údolí dbali zvýšené opatrnosti a drželi se pouze na stezkách. V okolí stezky je velké množství pokácených stromů, které zde budou ponechány, dokud je houby, hmyz a další organizmy zcela nerozloží. Jsou tu i staré stromy, které se mohou zřítit.
„Údolí teď může někomu připadat, že je v něm velký nepořádek. Dřevo odumřelých stromů a velmi staré živé stromy jsou však důležitou součástí lesních ekosystémů, bez kterých řada organizmů nemůže v naší krajině existovat. Tlející kmeny také obsahují velké množství vody, zlepšují mikroklima lesního prostředí a brání erozi lesní půdy, což je velmi důležité zvlášť při aktuálních změnách klimatu. Návštěvníci území tak budou mít možnost přímo z opravené stezky pozorovat, jak se bude les po kůrovcové kalamitě vyvíjet,“ doplňuje Aleš Kopecký.